Inspiraties, Themales Kungfuwapens 武器课

Kungfu Dao (刀) en de geschiedenis van de Dadao (大刀)

Tijdens een recente wapenles in mijn kungfuschool kwam een interessant onderwerp ter sprake. Terwijl we werkten met de kungfu dao (刀), verwees ik naar een periode uit de Chinese geschiedenis waarin vergelijkbare slagzwaarden daadwerkelijk op het slagveld werden gebruikt. Na afloop van mijn les kreeg ik van verschillende leerlingen, waaronder Yves en Donna, de vraag om hier wat meer over te vertellen. Daarom leek het mij interessant om deze historische achtergrond ook met een breder publiek te delen.

Waarom ik tijdens de les naar de Dadao (大刀) verwees

Wanneer we dao-technieken oefenen, zien veel mensen vooral een traditioneel kungfuwapen. Toch schuilt achter veel van deze bewegingen een praktische krijgskunstige logica die eeuwenlang op slagvelden werd toegepast. Tijdens de les sprak ik over de Dadao (大刀), een zware militaire variant van de Dao (刀) die in de eerste helft van de twintigste eeuw opnieuw bekend werd tijdens de Chinese strijd tegen de Japanse invasie.

De Dadao was geen sierwapen. Het was een robuust slagzwaard, ontworpen voor krachtige en directe technieken. Juist daarom is het interessant om de overeenkomsten te zien met bepaalde basisprincipes die we vandaag nog steeds terugvinden in de dao-training.

China (中國) in een moeilijke periode

In de jaren twintig en dertig bevond China (中國) zich in een turbulente periode. Het land had te maken met politieke verdeeldheid, regionale machthebbers en toenemende buitenlandse druk. Toen Japan steeds verder Chinese gebieden binnendrong, ontstond een langdurige strijd die uiteindelijk zou uitmonden in de Tweede Chinees-Japanse Oorlog.

Veel Chinese eenheden beschikten niet altijd over voldoende moderne wapens of munitie. Daardoor bleven traditionele wapens in sommige situaties een rol spelen naast vuurwapens. Dat klinkt vanuit ons moderne perspectief misschien verrassend, maar voor soldaten die op korte afstand vochten of nachtelijke aanvallen uitvoerden, kon een zwaar slagzwaard nog steeds effectief zijn.

Het beroemde gebruik van de Dadao (大刀)

Vooral soldaten van het 29e Chinese Leger werden bekend vanwege hun gebruik van de Dadao. Hun optreden tijdens verschillende gevechten tegen Japanse troepen groeide uit tot een belangrijk symbool van Chinees verzet. In de Chinese geschiedenis worden deze soldaten vaak herinnerd als voorbeelden van moed en vastberadenheid. Hoewel sommige verhalen in de loop der jaren een bijna legendarisch karakter hebben gekregen, blijft hun historische betekenis groot. De Dadao werd daardoor meer dan een slagwapen. Het werd een symbool van weerstand, nationale trots en doorzettingsvermogen in een periode waarin China vocht voor zijn voortbestaan.

Wat dit met onze dao-training te maken heeft

Tijdens de les wilde ik vooral duidelijk maken dat de zwaardtechnieken die we trainen niet zomaar willekeurige bewegingen zijn. Wanneer we werken aan krachtige diagonale slagen, het gebruik van heuprotatie, lichaamsgewicht en explosieve voorwaartse energie, trainen we principes die ook in praktische gevechtstoepassingen terug te vinden zijn.

Natuurlijk beoefenen wij de dao vandaag als onderdeel van de traditionele Chinese vechtkunst wǔshù (武術). Toch helpt historische kennis ons om beter te begrijpen waarom bepaalde bewegingen zijn ontstaan en hoe ze werden toegepast. Dat betekent niet dat onze kungfu Dao identiek is aan de militaire Dadao. Onze trainingsdao is lichter en technisch veelzijdiger. Maar de onderliggende principes van krachtontwikkeling, lichaamsstructuur en snijmechanica vertonen duidelijke overeenkomsten.

Een persoonlijk stukje geschiedenis

Persoonlijk prijs ik mij gelukkig dat ik in mijn verzameling van Chinese en andere Aziatische wapens ook een originele Dadao (大刀) mag bezitten. Voor mij is dit veel meer dan een historisch voorwerp of een verzamelobject. Wanneer ik dit wapen in handen neem, zie ik niet alleen een stuk staal maar ook een tastbare verbinding met een belangrijke periode uit de geschiedenis van China. Het herinnert aan een tijd waarin moed, loyaliteit, doorzettingsvermogen en nationale identiteit een grote rol speelden in het verzet tegen buitenlandse overheersing.

In zekere zin doet dat mij denken aan de betekenis die een kris voor veel Indonesiërs kan hebben. Niet alleen als wapen, maar ook als cultureel erfgoed dat verhalen, tradities en herinneringen aan vorige generaties met zich meedraagt. Natuurlijk heeft iedere cultuur haar eigen geschiedenis en symboliek, maar beide voorwerpen laten zien hoe wapens soms kunnen uitgroeien tot meer dan gebruiksvoorwerpen alleen. Voor mij vertegenwoordigt de Dadao een stukje levende geschiedenis. Juist daarom vind ik het waardevol om tijdens mijn lessen niet alleen aandacht te besteden aan technieken, maar ook aan de historische en culturele achtergrond waaruit deze wapens en krijgskunsten zijn voortgekomen.

Geschiedenis als onderdeel van de training

Voor mij is het belangrijk dat de Chinese vechtkunst niet alleen bestaat uit het uitvoeren van technieken. Achter iedere stijlvorm, ieder wapen en iedere beweging schuilt een geschiedenis die ons helpt de vechtkunst beter te begrijpen. De verwijzing naar de Dadao tijdens de les was daarom niet bedoeld als een geschiedenisles op zichzelf, maar als een manier om te laten zien dat de technieken die wij vandaag trainen deel uitmaken van een veel grotere traditie.

Door die Chinese historische context te kennen, krijgen de bewegingen meer betekenis. We trainen niet alleen een kungfuwapen; we maken ook kennis met een stukje van de Chinese geschiedenis en cultuur waaruit onze vechtkunst is voortgekomen. Dat is misschien wel een van de mooiste aspecten van krijgskunst. Via de beoefening van kungfu (功夫) en wushu (武術) verbinden we ons niet alleen met technieken, maar ook met de mensen, verhalen en gebeurtenissen die deze tradities hebben gevormd.

Zoals ik mijn leerlingen vaak vertel: een dao (刀) is niet zomaar een stuk staal. Het draagt de ervaring, kennis en geest (精神) van generaties met zich mee. Wanneer we trainen, oefenen we daarom niet alleen een techniek, maar houden we ook een stukje geschiedenis levend.

Peter

KUNGFU WUSHU MAASTRICHT

School voor Chinese vechtkunst onderleiding van Peter van Sint Fiet

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie gegevens worden verwerkt.